Co nezapomenout před vrácením vozidla?

1. Čistota vozidla

Vozidlo je potřebné vrátit ve stavu v jakém jste ho přebrali, takže dostatečně čisté v interiéru i exteriéru na to, aby mohla být vykonaná kontrola vozidla. Ve vozidle též nesmí být ponechané žádné odpadky.

2. Stav palivové nádrže

Pořádně si zkontrolujte s jakým stavem palivové nádrže (prázdná / plná) jste si vozidlo přebrali. Vozidlo je potřebné vrátit přesně v takovém stavě anebo vyšším jak jste si ho přebrali. Dotankovaní vozidla je extra zpoplatněné.

3. Karosérie

Na lakované části karosérie nesmí být škrábance větší jako 2 cm a proniknuté pod povrch laku a promáčknutí větší 2 cm s poškozením barev. Pozor si dejte na hrany dveří, klíče, nárazníky ze spodní strany vozidla, kapotu a střechu. Také nelakované časti karosérie nesmí být poškrábané či ošoupané. Díly karosérie nesmí být uvolněné či dokonce odstávat.

4. Okna

Na čelním skle, ale i na ostatních oknech nesmí být škrábance, vyloupnutí, odštěpky anebo praskliny. Pozor si dejte především na černou (spodní) zónu čelného skla. Prasklinu v této oblasti není možné opravit / zalít.

5. Technický stav

Vozidlo nesmí vykazovat žádné technické závady, poškození motoru, či mechanické závady jako je například nefunkčnost otevření oken.

6. Doklady od vozidla

Tak jako si kontrolujete svoje osobní doklady, není možné zapomínat ani ty od vozidla. Vozidlo vždy přebíráte s malým anebo s velkým technickým průkazem a zelenou kartou. Doklady ve stejném složení je třeba i odevzdat.

7. Nájezd kilometrů

Pokud si zrovna neobjednáváte pronájem bez limitovaného počtu kilometrů, dejte si pozor na dodržení předplaceného limitu kilometrů. Ten se většinou udává na den, případně měsíc. V předávacím protokolu je vždy zapsaný stav kilometrů při převzetí vozidla.

8. Pneumatiky a disky

Pneumatiky nesmí mít značnou trhlinu anebo vyplynutí. Zákonná hloubka dezénu letních pneumatik je 1,6 mm a zimních pneumatik 4,0 mm. Slitinové či plechové disky nesmí byť poškozené, poškrábané, vyloupnuté anebo zlomené.

9. Interiér

Nezapomeňte na kontrolu interiéru. Pozor si dejte na poškrábaný volant, poškození či škrábance na palubní desce, poškození elektroniky a jejich ovladačů. Ty nesmí být uvolněné, anebo odlomené. Pozor i na poškození sedadel a kufru a plastů. Pokud jste použili povinnou výbavu či zdvihák anebo jiné příslušenství, nezapomeňte ho vrátit zpět do vozidla.

10. Nakládací prostor (u užitkových vozidel)

Ve zpevněné podlaze nesmí být rýhy anebo výrazné škrábance. Podlaha vozidla nesmí být promáčknutá, resp. proděravěná. Výplně dveří a stěn nesmí být proděravěné. Dále pozor na poškození dělící stěny mezi kabinou a nákladným prostorem, blatníků a stěn po bocích vozidla. Vždy si přepravované věci pořádně ukotvěte!

11. Exteriér

Stejně jako při osobních vozidlech pozor na poškození či poškrábání střechy vozidla, nakládací hrany nákladního prostoru (u užitkových vozidel) a celé karoserie. Na lakované části karosérie nesmí být škrábance větší jako 2cm a proniknuté pod povrch laku a promáčkliny větší jako 2 cm s poškozením barev.